Bilginin Adresi

Yararlı Bilgiler

“Kolesterol Tartışması” Tıp Dünyasını Böldü

“Yüksek kolesterol tehlikeli mi, değil mi?” Tıp dünyasını ikiye bölen bu tartışma karşılıklı açıklamalarla sürüyor. Türk Kardiyoloji Derneği, yüksek kolesterolün kalp damar sağlığını tehdit etttiğini ve kolesterol ilaçlarının kesilmesinin hastanın hayatına mal olacağını açıkladı.

Öte yandan kendilerini bağımsız olarak adleden bir grup doktor ise yüksek kolesterolün kalp damar hastalıkları ile bir ilgisi olmadığını belirtti.

Soru İşaretleri Artıyor

Tıp dünyası kolesterol konusunda ikiye bölündü. Karşılıklı açıklamalar akıllardaki soru işaretlerini artırdı.

Tartışma, kendilerini bağımsız olarak nitelendiren bir grup doktorun “yüksek kolesterol kalp damar sağlığını tehdit etmez” iddiasıyla başladı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Beslenmesi ve Metabolizması Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın, konuyla ilgili olarak, “Koroner kalp kirizi geçirenlerin yarısından kolesterolü yüksekse yarısında normal. Hatta bir kısmında da düşük. Bir şeyin hem düşüğü, hem yükseği, hem normali o hastalığa neden olmaz. Günah keçisi olarak kolestorelü bulmuşlar. Onun üzerine gidiyorlar” diye konuştu.

Türk Kardiyoloji Derneği ise bunun tam tersini savunuyor.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Oktay Ergene, ” ‘Kan kolesterol yüksekliği kalp damar hastalığı yapar mı?’ sorusu abesle iştigaldir. Genç arkadaşlarımız var abesle iştigal lafını anlamayabiliyorlar sözlüğe baktım, yersiz , yararsız boş ve anlamsız işlerle ugraşmaktır” şeklinde konuştu.

Bağımsız doktorlar hiçbir yiyeceğin kolesterolü yükseltmeyeceğini iddia ediyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bu konuda, “Vücudun kolesterole ihtiyacı vardır. Kolesterol en güçlü antioksidandır. Eğer vücutta stres varsa kolesterol yükselir. Kolesterol bir yağ değildir. Kolesterol bir steroit hormondur” dedi.

Kolesterol düşürücü ilaçların yan etkilerinde de farklı iddialar söz konusu.

Prof. Dr. Ahmet Aydın, “Bu ilaçlar son derece tehlikeli ilaçlar, kalp kasını tahrip ediyorlar. Hormonlarınızı tahrip ediyor. Erkeklik ve kadınlık hormonunuzu azaltıyor. Safra asitlerini azaltıyor” diye konuştu.

Buna karşılık Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri ve kardoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Aksoy, “Bugün statinlerin doğru endikasyon ile kullanıldıklarında çok güvenli ilaçlar olacağını söyleyebiliriz. Hatta aspirinden daha güvenli” diyor..

Hastaların kolesterol düşürücü ilacı bırakması konusunda da zıt görüşler var…

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Bu süre içinde hasta ilacı bırakacak mı?” sorusuna “evet” yanıtını verdi.

“İlaç Önermemek Cinayetle Eşdeğer”

Türk Kardiyoloji Derneği ise gerektiği durumlarda ilaç önermemenin cinayetle eşdeğer olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Oktay Ergene, “Bu kadar açık verilere rağmen kan kolesterol seviyeleri yüksek ve diğer risk faktörleri yüksek hastada bilinen en etkili tedavi yöntemi olan statinlerin tedavisi önermemek tıbbı kılavuzlara göre cinayete eş anlamlıdır” dedi.

 

TRT HABER

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi? © 2018