Bilginin Adresi

Yararlı Bilgiler

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü ve Mesleği Hakkında Bilgiler (MF-4)

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği programının amacı, iç sularda ve denizlerde yasamakta olan canlıların niteliği, avlanma teknolojisi, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri işleme ve değerlendirme teknolojisi, genel oşinografi (okyanus bilimi) ve gemi yapımı, onarımı, yönetimi ile su altı tekniği konularında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.
Balıkçılık teknolojisi mühendisliği programında zooloji, botanik gibi temel derslerden başka; balık biyolojisi, deniz biyolojisi, biyometri, hidrobiyoloji, balıkçı gemileri donanımı, gemi atölyesi tekniği, su ürünleri muhafaza ve işleme tekniği, avlanma teknolojisi ve su ürünleri pazarlaması, gemilerde yük ve yükleme işlemleri gibi dersler okutulmaktadır.


Balıkçılık teknolojisi mühendisliği programını bitirenlere “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi” unvanı verilir. Balıkçılık teknolojisi mühendisi, sularda yasayan canlıların hayatını inceler, insanlar için yararlı olanların avlanma yöntemlerini belirler, bunların özel olarak üretilmesi için gerekli düzenlemeler yapar. Balıkçılık teknolojisi mühendisleri balıkçı gemilerinin yönetimi, su ürünleri üretiminde projelendirme ve verimlilik, işleme-değerlendirme ünitelerinde görev yapabilirler.
Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, yurtiçinde ve yurtdışında deniz ve iç sularda su ürünleri üretim ve avlanması alanında faaliyet gösteren her türlü kamu ve özel kuruluşlarda görev alabilirler. Ayrıca çeşitli kredilerden de yararlanmak suretiyle su ürünleri yetiştirme çiftlikleri kurarak ve su ürünleri avcılığına yönelerek yurt ekonomisine girişimci olarak katkıda bulunabilirler. Bu programı bitirenlerden alana ve öğretmenlik mesleğine özgü eğitimi almış olanlar, meslek liselerinde su ürünleri ile güverte ve avlanma alanlarındaki derslere öğretmen olarak atanabilirler.

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi? © 2018