Bilginin Adresi

Yararlı Bilgiler

Doping Nedir? Dopingli Maddeler ve Doping Yöntemleri

Doping nedir?

Performansın artırılması amacıyla yasaklanmış çeşitli yöntemler ve maddelerin kullanılması “doping” olarak adlandırılır. Sporda performansı artırmak amacıyla “doping” maddesi/yöntemi kullanımı insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği ve adil yarışma ortamını engellediği için Uluslararası Olimpiyat komitesi ve Spor Federasyonları tarafından yasaklanmıştır. “Doping” testlerinin sonuçlarını değiştirmek amacı ile yapılan işlemler, numune vermemek/vermekten kaçmak da sporcunun “doping” yaptığı şeklinde yorumlanır.

Nedir bu maddeler ve yöntemler?

3 başlıkta ele alınır.

1) Her zaman (yarış ve yarış dışı) yasaklı madde ve yöntemler: anabolik ajanlar (kas gücü ve kitlesini artırmak amacı ile), hormon vb. maddeler (büyüme hormanı, insulin gibi), beta-2 antogonistleri (astım tedavisi dışında), anti östrojenikler, idrar sökücüler, oksijen taşınmasına katkı sağlayan yöntemler (kan transüzyonu gibi), gen “doping” i (genetik yapı ile oynama), “doping” numunesinin niteliğini bozacak girişimler (idrar yerine geçecek madde vb. kullanımı).

2) Sadece yarışlarda yasak olan madde ve yöntemler: uyarıcılar (efedrin gibi uyanıklığı, konsantrasyon gücünü artırdığı ve yorgunluğu geciktirdiği gerekçesiyle kullanılır), narkotikler (ağrı tedavisinde, öfori vermesi amacı ile kullanılır), kanaboidler (marihuana, haşiş gibi karşılaşma öncesi gerginliği azaltmak amacıyla kullanılırlar), glikokortikiodler (yangıyı önlemek, ağrıyı azaltmak ve öforik duygu vermesi amacıyla kullanılır).

3) Bazı branşlar için yasaklı olan maddeler: alkol (karşılaşma öncesi merkezi sinir sistemini baskılayarak el titremesini ve heyecanı azaltmak ve kendine güven hissini artırmak amacıyla kullanırlar). Havacılık, okçuluk, otomobil sporları, bilardo, karate, modern pentatlon (atıcılık), motorsiklet sporları, kayak branşlarında yasaktır. Beta blokerler (sinirliliği kontrol etmek, kalp atım hızını ve el titremesini azaltmak amacıyla kullanılır). Atıcılık, bilardo, güreş, havacılık, jimnastik, kayak, modern pentatlon (atıcılık), motosiklet sporları, okçuluk, otomobil sporları, satranç, yelken ve yüzme branşlarında yasaktır.

Yazının tümünü okumak için tıklayınız… http://www.kayseri-gsim.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=82:d&catid=35:todays-highlights

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi? © 2018