Bilginin Adresi

Yararlı Bilgiler

Malzeme Bilimi Mühendisliği Bölümü ve Mesleği Hakkında Bilgiler (MF-4)

Amacı:
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği; sentetik ve biyolojik polimeriler ,seramikler ve metalleri inceleyen bir çalışma alanı olup, kimya ve malzeme mühendislikleri ile de güçlü bir ilişkiye sahiptir. Bugün bir dizi endüstriyel ve teknolojik alanda çeliğin yerini yüksek mukavemetli polimeriler alıyor. Kurşun geçirmez camlar, yanmayan plastikler, yüksek sıvı emme özelliği olan süper emiciler, optik aletler, elektrik iletkenleri, yapay deri, ilaç yükleme sistemleri, polimeri uygulamalarına birkaç örnektir. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programının amacı, geleneksel ve ileri teknoloji malzemelerinin tasarım ve uygulamaları için gerekli olan tüm teorik ve pratik bilgi ve becerilerin kazandırılmasıdır.


Öğrenimi:
Öğrenim süresi 4 yıldır. Bölüm öğrencileri, Matematik, Malzeme Bilimine Giriş, Genel Kimya, İstatistik, Malzemelerin Mekaniği, Modern Fizik, Malzeme Üretim Süreçleri, Malzeme Laboratuarı, Sayısal Analiz, Polimeri Kimyası, İşletme Yönetimi gibi derslerin eğitimini alırlar.

Aranılan Özellikler:
Bu bölümü seçecek adayların fen ve matematik alanlarında başarılı üstün bir genel akademik yeteneğe, sayısal düşünme, tasarım yeteneklerine sahip, yaratıcı, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir yapıya sahip olması gerekir.

Kariyeri:
Bölüm mezunlarına “Malzeme Bilimi Mühendisliği” unvanı verilir. Bu bölümden mezun olanlar, geleneksel ve ileri teknoloji malzemelerinin üretimini yapan endüstrilerin yanı sıra fizik, kimya biyoloji alanında uygulamalı alıştırma yapan kurumlarda da iş bulabilirler.

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi? © 2018