Bilginin Adresi

Yararlı Bilgiler

Mide Kanseri Riskini 5 Kat Artırıyor

Prof. Dr. Şuayip Yalçın Türkiye’de mide kanserli hastaların yüzde 55,7’sinde bir ya da daha fazla tanı konmuş mide hastalığının bulunduğunu ifade eden Yalçın, en sık görülen mide hastalıklarının gastrit ve ülser olduğunu söyledi.

Yalçın, ”Hızlı yemek mide kanseri riskini 5 kat artırıyor. Yemekleri çok sıcak yemek de mide kanserine yakalanma riskini 3,3 artırıyor. Yemeklerin tuzlu yenilmesi riski önemli derecede arttırıyor. Sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklenmesi de mide kanserine yakalanma riskini yaklaşık 4,2 kat artırıyor” diye konuştu.

Her gün içilen tuzlu ayranın mide kanseri riskini 1,8 kat artırdığının saptandığını belirten Yalçın, tuzlu tereyağının her gün kullanılmasının ise mide kanserine yakalanma riskini 1,5 kat, tuzlu çekirdeğin ise 1,3 kat artırdığının belirlendiğini söyledi. Her gün turşu tüketiminin mide kanseri riskini 7 kat artırabileceğini anlatan Yalçın, hazır çorbalar, tavuk bulyonların da bu anlamda risk oluşturduğunu ifade etti.

Yalçın, sık et tüketimi, şekerli gıdalar ve gazlı içeceklerin de mide kanseri riskini artırdığını dile getirdi.

Mide kanserinden korunmak için yeşil yapraklı sebzelerin, soğanın ve sarımsağın günde en az bir defa tüketilmesinin gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Yalçın, turunçgillerin sık tüketilmesi ile mide kanseri riski arasında anlamlı bir ilişki tespit edemediklerini kaydetti.

Mide Kanserinde Nasıl Korunabiliriz
Kanserden korunmak için tuzu az kullanmalı, yağlı gıdalardan,gazlı içeceklerden kaçınılmalı ve yeterince sebze- meyve tüketmeli.

Ayrıca yemekleri dumanlı şekilde pişirmemeli ve yakmamalı.

 

TRT HABER

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi? © 2018