Bilginin Adresi

Yararlı Bilgiler

Saç Neden Yağlanır?

Halk arasında kirli saçın aslında daha yararlı olduğu söylenir! Zira saçtaki yağ oranı dış görünüme parlaklık katar. Ancak parlak saç ile yağlı saç arasında çok ince bir çizgi bulunduğu da bir gerçek! Peki, yağlı saç nedir ve oluşur?

Aslında yağlı saç diye bir kavram söz konusu değil. Yağlı olan gerçekte derinin kendisi…

Şampuanınızı Dikkatli Seçin
Cosmotürk’te yer alan habere göre, düz saçlı kişilerde deriden salgılanan yağ, gün içinde hızla yayılırken, kıvırcık saçlı kişilerde bu süreç daha yavaş ilerliyor.

Bu durumda da kullanılacak şampuanın çok dikkatli seçilmesi gerekiyor. Yağlı saçlar için geliştirilen şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içeriyor… Bu da ekstra kimyasal anlamına geliyor.

Aşırı yağlı saçları yıkarken şampuanı 2 kez uygulamak gerekebiliyor. Ayrıca yağlı saçlara sahip olanların saçlarını nasıl yıkadıkları kadar nasıl şekillendirdikleri de çok önemli. Zira saçı sık fırçalamak ve taramak yağlanmayı hızlandırıyor. Bunun yanı sıra saçların mümkün olduğunca az toplanmasında da fayda var.

Saç uzmanlarının yaptığı bir açıklamaya göre, yağlı saçlara sahip kadınların kısa saç kesimini tercih etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde saçın uç kısımları kaynakmış gibi durabiliyor.

Kakül Kestirirken İki Kez Düşünün!
Bununla birlikte yağlı saça sahip olanlar kakül kestirirken çok iyi düşünmeli! Yağ birikimi alına temas ederek sivilcelenmeye neden olabilir.

Yağlanma dış görünümü etkileyen bir sorun gibi gözükse de, gerçekte daha başka sorunların da başlangıcı… Eğer aşırı yağlanma engellenmezse saçların dökülmesine de yol açabiliyor.

Ayrıca pitrosporium adı verilen ve deride bulunan bir mantarın sayısını artırarak saçlarda kepeklenmeye ya da seboreik egzamanın ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Kaynak : Trt.Net.Tr

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi? © 2018