Skip to content

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi?

Archive

Tag: Abdullah Gül
No. Başbakan Görev süresi
1 İsmet İnönü 1 Kasım 1923 – 6 Mart 1924
2 İsmet İnönü 6 Mart 1924 – 22 Kasım 1924
3 Ali Fethi Okyar 22 Kasım 1924 – 3 Mart 1925
4 İsmet İnönü 4 Mart 1925 – 1 Kasım 1927
5 İsmet İnönü 1 Kasım 1927 – 27 Eylül 1930
6 İsmet İnönü 27 Eylül 1930 – 4 Mayıs 1931
7 İsmet İnönü 4 Mayıs 1931 – 1 Mart 1935
8 İsmet İnönü 1 Mart 1935 – 25 Ekim 1937
9 Celâl Bayar 25 Ekim 1937 – 11 Kasım 1938
10 Celâl Bayar 11 Kasım 1938 – 25 Ocak 1939
11 Refik Saydam 25 Ocak 1939 – 3 Nisan 1939
12 Refik Saydam 3 Nisan 1939 – 8 Temmuz 1942
13 Şükrü Saracoğlu 9 Temmuz 1942 – 9 Mart 1943
14 Şükrü Saracoğlu 9 Mart 1943 – 7 Ağustos 1946
15 Recep Peker 7 Ağustos 1946 – 10 Eylül 1947
16 Hasan Saka 10 Eylül 1947 – 8 Haziran 1948
17 Hasan Saka 9 Haziran 1948 – 16 Ocak 1949
18 Şemsettin Günaltay 16 Ocak 1949 – 22 Mayıs 1950
19 Adnan Menderes 22 Mayıs 1950 – 9 Mart 1951
20 Adnan Menderes 9 Mart 1951 – 17 Mayıs 1954
21 Adnan Menderes 17 Mayıs 1954 – 9 Aralık 1955
22 Adnan Menderes 9 Aralık 1955 – 25 Kasım 1957
23 Adnan Menderes 25 Kasım 1957 – 27 Mayıs 1960
24 Cemal Gürsel 27 Mayıs 1960 – 5 Ocak 1961
25 Cemal Gürsel 5 Ocak 1961 – 27 Ekim 1961
26 İsmet İnönü 20 Kasım 1961 – 25 Haziran 1962
27 İsmet İnönü 25 Haziran 1962 – 25 Aralık 1963
28 İsmet İnönü 25 Aralık 1963 – 20 Şubat 1965
29 Suat Hayri Ürgüplü 20 Şubat 1965 – 27 Ekim 1965
30 Süleyman Demirel 27 Ekim 1965 – 3 Kasım 1969
31 Süleyman Demirel 3 Kasım 1969 – 6 Mart 1970
32 Süleyman Demirel 6 Mart 1970 – 26 Mart 1971
33 Nihat Erim 26 Mart 1971 – 11 Aralık 1971
34 Nihat Erim 11 Aralık 1971 – 22 Mayıs 1972
35 Ferit Melen 22 Mayıs 1972 – 15 Nisan 1973
36 Naim Talu 15 Nisan 1973 – 26 Ocak 1974
37 Bülent Ecevit 26 Ocak 1974 – 17 Kasım 1974
38 Sadi Irmak 17 Kasım 1974 – 31 Mart 1975
39 Süleyman Demirel 31 Mart 1975 – 21 Haziran 1977
40 Bülent Ecevit 21 Haziran 1977 – 21 Temmuz 1977
41 Süleyman Demirel 21 Temmuz 1977 – 5 Ocak 1978
42 Bülent Ecevit 5 Ocak 1978 – 12 Kasım 1979
43 Süleyman Demirel 12 Kasım 1979 – 12 Eylül 1980
44 Bülend Ulusu 21 Eylül 1980 – 13 Aralık 1983
45 Turgut Özal 13 Aralık 1983 – 21 Aralık 1987
46 Turgut Özal 21 Aralık 1987 – 31 Ekim 1989
47 Yıldırım Akbulut 9 Kasım 1989 – 23 Haziran 1991
48 Mesut Yılmaz 23 Haziran 1991 – 20 Kasım 1991
49 Süleyman Demirel 20 Kasım 1991 – 16 Mayıs 1993
50 Tansu Çiller 25 Haziran 1993 – 5 Ekim 1995
51 Tansu Çiller 5 Ekim 1995 – 30 Ekim 1995
52 Tansu Çiller 30 Ekim 1995 – 6 Mart 1996
53 Mesut Yılmaz 6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996
54 Necmettin Erbakan 28 Haziran 1996 – 30 Haziran 1997
55 Mesut Yılmaz 30 Haziran 1997 – 11 Ocak 1999
56 Bülent Ecevit 11 Ocak 1999 – 28 Mayıs 1999
57 Bülent Ecevit 28 Mayıs 1999 – 18 Kasım 2002
58 Abdullah Gül 18 Kasım 2002 – 14 Mart 2003
59 Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart 2003 – 29 Ağustos 2007
60 Recep Tayyip Erdoğan 29 Ağustos 2007 – 6 Temmuz 2011
61 Recep Tayyip Erdoğan 6 Temmuz 2011 – 29 Ağustos 2014
62 Ahmet Davutoğlu 29 Ağustos 2014 – 28 Ağustos 2015
63 Ahmet Davutoğlu 28 Ağustos 2015 – 24 Kasım 2015
64 Ahmet Davutoğlu 24 Kasım 2015 – 24 Mayıs 2016
65 Binali Yıldırım 24 Mayıs 2016 – 9 Temmuz 2018

29 Ekim 1950’de Kayseri’de doğdu. Öğrenimini Kayseri Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yaptı. Aynı fakültede başladığı doktora çalışmaları için iki yıl İngiltere’de kaldı ve 1983’te İstanbul Üniversitesi’nden Doktor unvanı aldı. Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kuruluşunda çalıştı ve aynı bölümde ekonomi dersleri verdi. 1989’da uluslararası ekonomi dalında Doçent oldu. 1983-1991 yılları arasında merkezi Cidde’de olan İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomist olarak çalıştı. 1991 – 2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde beş dönem Kayseri Milletvekili olarak hizmet verdi. 1991 – 1995 yılları arasında TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yaptı. 1991 – 2001 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi olarak Konsey’in Kültür, Tüzük, Siyasi ve Ekonomik Kalkınma komitelerinde çalıştı. 1995 – 2001 yılları arasında TBMM’de Dışişleri Komisyonu’nda üye olarak görev yaptı. 1996’da kurulan 54. Hükümet’te Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı.

2000 yılında Yenilikçi Hareket’e liderlik etti ve Fazilet Partisi Kongresi’nde genel başkan adayı oldu. DEVAMINI OKUMAK ICIN TIKLAYIN…

Real Time Web Analytics