Bilginin Adresi

Yararlı Bilgiler

Türkiye’de Kaç Kişi HİV Taşıyor? – (AIDS’li Sayısı)

Birleşmiş Milletler 2010 Küresel AIDS Raporu’na göre dünyada yaklaşık 34 milyon kişi HIV taşıyor. Türkiye’de ise HIV taşıyanların sayısı 4 bin 525’e ulaştı.

Yapılan sayısız etkinliğe rağmen çok sayıda kişi hala bu hastalığı tanımıyor, hastaları toplumdan dışlıyor.  Türkiye’de ise hastalık tanısı konulanların sayısında artış var.

TRT Haber’e konuk olan HIV taşıyıcısı İnanç Özgür de bu gerçekle 11 yıl önce tanıştı.

Özgür, “HIV pozitif olduğumu öğrendim. Çok kısa sürede öleceğimi zannedip hayatım boyunca yalnız olacağımı sanarak başladım bu yolculuğa. Derken Deniz Hanım’la tanıştım. Kendisi, ekibi ve Pozitif Yaşam Derneği üyeleri bana yaşayabileceğimi öğrettiler” diye konuştu.

HIV taşıyanlarla aynı ortamda bulunmak, konuşmak ve onlara dokunmak virüsü bulaştırmıyor.

“Genellikle Kendilerini Gizliyorlar”

Konuyla ilgili bilgi veren Ege Üniversitesi HIV/AIDS Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Gökengin, “HIV ciddi bir damgalamayı birlikte getiren bir hastalık. Bu nedenle HIV pozitif tanısı alan kişiler genellikle kendilerini gizlemeyi seçerler. Gerçi son yıllarda bunu yavaş yavaş aşmaya başladık ama bu gerçekten çok yavaş ilerleyen bir süreç” dedi.

Türkçe’ye “İnsan Bağışık Yetmezlik Virüsü” olarak çevrilen HIV, korunmasız cinsel ilişki, kan ve anne sütü ile bulaşıyor.

Sivil toplum kuruluşları her yıl 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde bu hastalıktan ölenleri anmak ve virüsü tanıtmak için etkinlikler düzenliyor.

 

TRT HABER

Neye, Kime Denir? Kimdir? Adresi Neresi? © 2018